Rozdelenie

Ktorá odroda je vhodná pre Vás ?

Brugmansie triedime do niekoľkých skupín a jednotlivé vlastnosti týchto  skupín by vám taktiež mohli pomôcť pri správnom výbere rastlín.

Skupina 1

Brugmansia arborea

Je jedným z prvých kvitnúcich druhov s kvetmi smerujúcimi šikmo, objavujú sa  v bohatých násadách, no kvety nie sú až tak veľmi výrazné. Rastliny B. arborea sú veľmi robustné. Ich domovom sú Kolumbia a Čile a taktiež boli nájdené vo vysokých nadmorských výškach. Kvety sú veľmi trvanlivé a veľmi intenzívne voňajú.

Brugmansia sanguinea

Vzhľadom k tomu, že B. arborea a Brugmansia sanguinea  pochádzajú  z  vysokých nadmorských výšok v Andách v Kolumbii a Čile, kvety sú rúrkovité a majú intenzívne farby. Brugmansia sanguinea nekvitne pri vyšších teplotách, ale hlavne od jesene do jari pri teplotách medzi 10 a 20 stupňov. Sú tiež veľmi citlivé na vlhkosť.

Brugmansia vulcanicola

Brugmansia vulcanicola pochádza z prírodných lokalít v Kolumbii a zostáva relatívne vzácna. Rastliny rastú pomaly, ale kvety majú veľmi dlhú životnosť. Takmer všetky Brugmansia vulcanicola si kladú vyššie nároky na kultúru. Musia byť  čiastočne v tieni, ale hlavne v lete musia byť na tienistom mieste. Sú obzvlášť citlivé na premokrenie a môžu sa len mierne zalievať. Dokonca aj črepník, v ktorom pestujeme rastlinu, by mal byť len malý. Budete milovať chladné ročné obdobie, pretože vtedy rastú a dobre kvitnú, preto v zimnom štvrťroku im venujeme najväčšiu pozornosť. Teplota by mala byť v rozmedzí od 2 do 10 stupňov. Tieto rastliny s veľmi pomalým rastom sú ideálne pre milovníkov rastlín s malým  balkónom, alebo terasou. Rastliny narastú asi 30 cm za rok.

Skupina 2

Brugmansia aurea

Veľmi jasná farba kvetov, často veľmi veľké listy a intenzívna aróma kvetov sú veľmi dobré vlastnosti skupiny B. aurea. Ich domovom je Ekvádor a Venezuela. Ideálne umiestnenie pre rastliny tejto skupiny je polotieň a zimovanie týchto rastlín nie je náročné. Väčšina Brugmansií – aurea hybridov majú vlastnosti B. aurea.

Brugmansia insignis

Je známych len veľmi málo prírodných lokalít, kde sa vyskytuje. Rastie v hlbších údoliach Ánd. Jej kvety pripomínajú B. suaveolens. Kvety sú tenkostenné a nikdy nie úplne otvorené. Kalich kvetov je relatívne krátky. Je to druh, ktorý doslova miluje teplo. B. insignis kvety sú buď v bielej, alebo ružovej farbe.

Brugmansia suaveolens

Brugmansia suaveolens a ich kríženci sú väčšinou veľmi bohato kvitnúce. Kvety  zvyčajne nie sú úplne otvorené v priebehu dňa a iba vo večerných hodinách ukazujú všetku svoju krásu. Obvykle sú vitálne, robustné a sú vhodné pre začínajúcich pestovateľov.

Brugmansia versicolor

Pochádza z tropických oblastí v Ekvádore. Odrody tejto skupiny sa vyznačujú veľmi veľkými kvetmi. Až 50 cm dlhé kvety sú možné. Nie je nijakou zvláštnosťou ak odrody tejto skupiny majú naraz aj okolo 150 kvetov. Milujú teplo a potrebujú v zime aspoň 10 stupňov, mladé sadenice 12 stupňov, tento dôležitý fakt by mal byť zohľadňovaný pri výbere rastlín. V záhrade potrebujú teplé chránené miesto. Kvety  zvyčajne nie sú plne otvorené v priebehu dňa a otvárajú sa iba vo večerných hodinách. Obvykle sú vitálne, robustné a sú vhodné aj pre začínajúcich pestovateľov.

Skupina 3

Brugmansia x rubeola

Je popisovaná ako prírodný hybrid medzi B. arborea a B. sanguinea. Je trochu robustnejšia ako jej rodičia a jej rúrkovité kvety majú ľahkú vôňu. Najslávnejší príklad je B. x rubeola Gelber Engel, často ponúkaná odroda v záhradných centrách a taktiež odroda Mobisu, ktorá má žlto – marhuľové kvety. Odroda Mobisu je ochotná spracovať aj vyššie teploty a priame slnko.

Skupina 4

Brugmansia x candida

Brugmansia x candida je kríženec Brugmansia versicolor a Brugmansia aurea. Aj v prírode sa tieto hybridy vyskytujú. Oni sú veľmi bohato kvitnúce a dokonca tolerujú aj horšie poveternostné podmienky. Väčšina pestovateľov preto uprednostňuje B x candida, pretože mnoho negatívnych vlastností materských rastlín sa neprenáša . Kvety majú dobrú vôňu, sú veľkokveté, plnokveté a kvitnú v násadách. Rastliny sú väčšinou robustné a ľahko sa kultivujú a prezimujú dobre.

Brugmansia x flava

Tieto hybridy majú rúrkovité kvety, vôňa ich kvetov nie je silná, na rozdiel od väčšiny ostatných anjelských trúb. Pri tejto skupine treba predovšetkým zdôrazniť nádhernú paletu farieb a ich intenzitu. Ale tieto hybridy sú náchylné na vírus a niektoré musia byť držané oddelene od ostatných anjelských trúb. Miesto by malo byť tienisté. Zvláštna opatrnosť je vyžadovaná pri zalievaní týchto krásnych rastlín, pretože oni sú obzvlášť náchylné k premokreniu. Preto ich zalievame skutočne iba minimálne.
Oni majú nízky rast a kvety sa objavujú väčšinou na jar a na jeseň, rastliny sú v lete pri  vyšších teplotách často bez kvetov a ak kvitnú, letné kvety sú takmer vždy  menej farebné a rastliny môžu mať malé listy. Tieto rastliny sú vhodné iba pre veľmi skúsených pestovateľov!

Brugmansia hybridy

Tu sú zhrnuté všetky odrody, ktoré nie sú špecifické pre nejaký konkrétny  typ. V týchto niekoľkých hybridoch sú zastúpené najrôznejšie vlastnosti materských rastlín, a preto nie sú k dispozícii žiadne špecifické vlastnosti ktoré by sa dali popísať.

Nové skupiny

Brugmansia x cubensis

Je najväčšou skupinou . Zahŕňa skupinu krížencov, pri ktorých sú zapojené tieto tri skupiny : aurea, suaveolens a versicolor

Brugmansia x suaver

Zahŕňa všetky hybridy, ktoré sú výsledkom kríženia medzi B. suaveolens a B. versicolor.

Brugmansia x suarea

Zahŕňa všetky hybridy, ktoré sú výsledkom kríženia medzi Brugmansia suaveolens a Brugmansia aurea

Brugmansia x verinsi

Zahŕňa všetky hybridy, ktoré sú výsledkom kríženia medzi B. versicolor a Brugmansia insignis

Brugmansia x versua

Zahŕňa všetky hybridy, ktoré sú výsledkom kríženia medzi Brugmansia versicolor a Brugmansia suaveolens